Podróż koleją transsyberyjską. Co trzeba wiedzieć?

Kolej transsyberyjska, takim mianem określa się trzy linie kolejowe biegnące od Moskwy, poprzez azjatyckie tereny Rosji, aż po Chiny. Długość linii transsyberyjskiej wynosi ponad dziewięć tysięcy kilometrów, a początki jej budowy sięgają 1891 roku. Obecnie linia jest całkowicie zelektryfikowana i jest ogromną atrakcją turystyczną. Wielu turystów chętnie decyduje się na podróż koleją transsyberyjską, która trwa około tygodnia.

Przed wyjazdem w podróż, warto dowiedzieć się jak ona przebiega i czego można się spodziewać. Jeśli chodzi o komfort, to podróżni mają do wyboru trzy klasy wagonów. Przedziały w najwyższej, pierwszej klasie, posiadają dwumiejscowe kanapy, które mogą również pełnić rolę łóżka. W drugiej klasie są czteromiejscowe przedziały. W trzeciej, najniższej klasie nie ma przedziałów. Oczywiście im wyższa klasa tym droższe bilety. Chociaż przebywanie i spanie z obcymi ludźmi w jednym wagonie przez 6 dni może wydawać się nieco dziwne, wielu turystów najchętniej wybiera właśnie najniższą trzecią klasę. Obcując z innymi można w naturalny sposób nawiązywać nowe kontakty i znajomości. Podróżni jadący trzecią klasą zwykle częstują się jedzeniem, a także alkoholem. Wspólne biesiadowanie ułatwia pokonywanie barier i otwieranie się na innych ludzi.

Podróżując koleją transsyberyjską, warto poszukać miejsca przy oknie, aby móc podziwiać niezwykłe piękno dzikiej, syberyjskiej przyrody. Dobrze jest również sprawdzić wcześniej rozkład jazdy, aby dowiedzieć się kiedy przewidywane są postoje. Najdłuższe trwają nawet 40 minut, dlatego w tym czasie można nieco rozprostować kości i kupić jakieś pamiątki z wyprawy. Chociaż podróżując koleją transsyberyjską aż ośmiokrotnie będzie zmieniać się strefy czasowe to wszelkie informacje dotyczące rozkładu podawane będą z uwzględnieniem czasu moskiewskiego. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i czystość to odpowiedzialne są za nie prowadnice. Na każdy wagon przypadają dwie takie osoby. W cenę biletu wliczone są ręczniki oraz pościel, dlatego podróżni nie muszą tych rzeczy zabierać ze sobą. W każdym wagonie znajduje się ogólnodostępny samowar z wrzątkiem, który umożliwia zaparzenie napoju lub przygotowanie posiłku o dowolnej porze. Chociaż w wagonach jest czysto to toalety nie są urządzone zbyt komfortowo, dlatego warto zaopatrzyć się w środki higieniczne.

Chociaż podróż koleją transsyberyjską jest długa i nie odbywa się w komfortowych warunkach, chętnych do jej odbycia nie brakuje. Dla wielu osób, możliwość pokonania ponad dziewięciu tysięcy kilometrów pociągiem jest przygodą życia, której nigdy nie zapomną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × pięć =