Zagrożenia w transporcie lotniczym

Zagrożenia jakie na nas czekają w transporcie lotniczym są niezmiernie często zbyt rozdmuchiwane przez media, a sam lot samolotem kojarzy się wielu jako przykład jednego z bardziej niebezpiecznych transportów. Jednakże wbrew pozorom, to właśnie transport samochodowy, a nie lotniczy według statystyk jest odpowiednikiem najbardziej wypadkowego i śmiercionośnego transportu. Mimo tego, jak w każdej masowej komunikacji i tutaj czyhają na nas określone zagrożenia. Jakie to są zagrożenia oraz jak się przed nimi zabezpieczyć?

Dzięki zastosowaniu zróżnicowanych procedur już w samym porcie lotniczym, jak i później podczas przebywania w samolocie oraz nowoczesnym technologiom i profesjonalnym pracownikom, transport lotniczy zyskał, wbrew panującym przesądom, miano najbardziej bezpiecznego. Jednymi z największych zagrożeń na które jesteśmy narażeni podczas lotu są katastrofa lotnicza, wypadek lotniczy na lotnisku lub poza lotniskiem czy zagrożenie katastrofą naturalną. Jednak są to zagrożenia o najmniejszym procencie prawdopodobieństwa wydarzenia się – jak w każdym transporcie publicznym muszą być one przedstawione jasno i klarownie. Poza tym, zagrożeniami mniejszymi i mającymi szansę wystąpić o wiele częściej są wszelkiego rodzaju naziemne jak i powietrzne awarie lotnicze, problemy z paliwem, pożar, zamieszanie wśród pasażerów w trakcie lotu spowodowane przykładowo spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu lub zażycia narkotyków.

Wraz z wejściem w wiek XXI zagrożenie atakami terrorystycznymi zdecydowanie wzrosło i zabezpieczenia z tym związane często przedłużają kontrolę naszą jak i naszych bagaży przed udaniem się na pokład – bądźmy jednak cierpliwi, gdyż są to sytuacje niezbędne do przeprowadzenia biorąc pod uwagę ilość pasażerów jaka mieści się w jednym samolocie. Dlatego też wszelkie katastrofy lotnicze są tak szeroko komentowane przez media, jednak współpraca pomiędzy zarządcami portów lotniczych, a organizacjami zajmującymi się zarządzaniem kryzysowym zdecydowanie ułatwia i przyśpiesza wykrycie potencjalnego sprawcy zamachu czy ataku terrorystycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × dwa =