Zawód pilota jest jednym z bardziej prestiżowym zawodów do wykonywania na świecie. Cieszy się on niezmierną renomą oraz szacunkiem, a pasażerowie traktują często pilota jako obiekt kultu. Dotychczas powstało wiele filmów, pozycji książkowych opowiadających o ogromnej odwadze i bohaterstwie pilotów, a zawód ten od lat najmłodszych jest marzeniem dziewczynek jak i chłopców. Jednakże jak jest naprawdę i jak wygląda proces przygotowywania się do zawodu – jakie zakreślone będą wymagania wobec nas oraz uprawnienia, które musimy zdobyć, aby móc cieszyć się legalnością wykonywania naszej pracy?
Aby zostać pilotem samolotu pasażerskiego wymagane jest od nas zdobycie licencji ATPL. Uzyskać ją można tylko udając się na wyższą uczelnię: w Polsce kształcenie w tym kierunku oferuje Wyższa Oficerska Szkoła Wojsk Powietrznych oraz Politechnika Rzeszowska. Do wyboru mamy jeszcze Szkołę Lotniczą w Dęblinie, jednakże udając się tam musimy być świadomi tego, iż kształcenie tam zobowiązuje nas do powiązania naszej dalszej kariery z wojskiem polskim.
Oprócz licencji ATPL mamy możliwość zdobycia licencji pilota turystycznego – PPL. Licencja ta jest dużo łatwiejsza do zdobycia od licencji na samoloty pasażerskie, gdyż nie musimy zdawać na uczelnię wyższą i brać udział w konkursie świadectw, aby ją uzyskać. Uzyskać ją możemy w aeroklubach rozmieszczonych na terenie naszego kraju. Jednakże ogromnym minusem tutaj jest sam koszt takiego kursu, a potem opłaty egzaminu, gdyż ceny często oscylują wokół 20 tysięcy złotych. Wymagania jakie przed nami staną w momencie zdecydowania się na uzyskanie licencji PPL to: co najmniej średnie wykształcenie, brak jakichkolwiek przeciwwskazań fizycznych jak i psychicznych, zaświadczenie o niekaralności oraz w przypadku, gdy jesteśmy niepełnoletni, zgoda naszego rodzica lub opiekuna. Zaznaczyć trzeba, iż niektóre aerokluby posiadają również uprawnienia do rozpoczynania kursów uprawniających do przyznania licencji ATPL, jednakże koszty jakie nas w tym wypadku czekają są ogromne – sięgają około 200 tysięcy złotych – a okres kursu to, co najmniej 3 lata.